Frizieru vēsture

Frizieru vēsture

Frizieru mākslas dibinātāji ir senie ēģiptieši. Viņi krāsoja matus ar hennu, bālināja tos, veidoja ilgviļņus ar dzelzs stieni “Kalamis”. Dižciltīgie vīri savas galvas skuva, bet sievietes īsi grieza matus ¬¬ karstā klimata dēļ. Ēģiptē parādījās pirmās parūkas. Senie ēģiptieši bija lieli meistari parūku mākslā, viņi prata veidot neparasti skaistas un elegantas frizūras. Senie meistari krāsoja matus un atsevišķas šķipsnas, uztina un pina, rotāja tos ar sudraba un zelta stīpu, tiaru, lentām un ziediem.

Senie grieķi noveda frizūru līdz perfektai vienkāršībai – ritmiskajiem matu viļniem, astei uz pakauša, rotu izsmalcinātībai. Grieķu frizieri veidoja no gariem matiem konusveidīgus mezglus, pieri rotāja ar nelielām cirtām.

Senā Roma parādīja pasaulei greznību, dodot frizieriem vaļu fantāzijai. Tieši senie romieši sāka izmantot papildinājumus no matiem cirtas veidā.

Frizieru māksla sasniedza uzplaukumu XVI gadsimta beigās, XVII gadsimta sākumā. Laikmetam raksturīgie baroka un rokoko mākslas stili tika atspoguļoti frizūrās, kas kļuva neparasti daudzveidīgas un sarežģītas. XVIII gadsimta beigās, dzenoties pēc greznības, no matiem sāka būvēt kuģus, torņus, grozus ar augļiem… Šīs frizūras nostiprināja uz speciāliem stiepļu karkasiem. Tik sarežģītiem matu sakārtojumiem bija vajadzīgi prasmīgie meistari, tādēļ tika dibinātas pat frizieru mākslas akadēmijas.

Reālo apvērsumu frizieru mākslas vēsturē radīja divi izgudrojumi. 1882. gadā francūzis Marsels Gatlu izgudroja knaibles karsto ilgviļņu veidošanai. Bet 1904. gadā vācietis Karls-Ludvigs Nesslers izgudroja ķīmiskos matu ilgviļņus, kas saglabāja savu formu pusgadu un tika nosauktas par “permanentu”. Taču īpaši iecienīts permanents kļuva tikai XX gadsimta 20.-30. gados, kad sievietēm radās iespēja pilnībā novērtēt tā praktiskumu.

XX gadsimta 60. gados modē atkal parādījās parūkas, un frizūras kļuva vairāk monolītas uzķemmēšanas dēļ. Matu sakārtojumā bija vērojama apjoma tendence, trūka smalko detaļu.

Septiņdesmitajos gados mode uz parūkām un apjomīgām frizūrām aizgāja, bet atgriezās neliela apjoma matu sakārtojums ar ģeometrisko griešanu. Kļuva populāras frizūras ar izlaistiem matiem, brīvi kristošie blondie mati uz ilgu laiku ienāca modē.

Zinātniski-tehniskā progresa attīstība veicināja izmaiņas arī frizieru mākslā, parādījās jaunas iespējas frizūru modelēšanā un matu kopšanā, matu veidošanas preparātu un instrumentu pilnveidošanā.

 

23.11.2023
LIMFODRENĀŽAS MASĀŽA

Limfodrenāžas masāža (Presoterapija)

Mehaniskā limfodrenāžas masāža ir presoterapija. Masāža tiek veikta ar saspiestu gaisu speciālas aparatūras programmu kontrolē. Presoterapija ir procedūra, kura tiek izmantota kompresija, lai masētu ķermeņa limfatisko […]
26.11.2019
vakara frizūra

Vakara frizūra

Vakara frizūra No frizūras atkarīgs, kā paiet diena, un rezultātā – visa dzīve . Sofija Lorēna Sieviešu frizūra ir tās īpašnieces individualitātes – stila, rakstura un […]
26.11.2019
Ekspress manikīrs

Eiropas manikīrs

Eiropas manikīrs Daudzi saloni piedāvā diezgan speficīsku pakalpojumu – EKSPRESMANIKĪRU. Kas slēpjas aiz šī nosaukuma un vai var uzticēties šādai procedūrai? Mēģināsim noskaidrot šos jautājumus. Ekspresmanikīra […]
Frizieru vēsture
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more